Galerii
Ava alammenüü

Raiespordi MM 2023

Raiespordi maailmameistrivõistlused toimuvad üle 16 aasta taas Eestis. See on metsandussektori suursündmus, mida võõrustada saab vahel harva ja seda võimalust ei pakuta samuti mitte kõigile. Iga kahe aasta tagant toimuvate võistluste korraldamise eelduseks on pikad metsanduslikud traditsioonid, huvi võistluste vastu ning loomulikult ka organisatsioon, kes võistlused heal tasemel läbi viib.

Kui Eestile 2022. aasta kevadel MMi korraldamise võimalust pakuti, siis otsustamiseks väga palju aega ei olnud, pigem oli jutt nädalatest kui kuudest.  Võistluste peakorraldaja Mart Kelgu sõnul tuletati Eestile meelde ka 2006. aastal Otepääl toimunud ja hästi õnnestunud MMi. “Rahvusvaheline raiespordiliit oli üsna veendunud, et Eesti on suurepärane koht MMi läbiviimiseks ning siia oleks väga äge tagasi tulla” sõnas Kelk.

Võistluste toimumise linnaks sai valitud Tartu ja võistluskeskuseks Eesti Maaülikooli linnak. “Kui võistlused juba Tartus teha, siis pole selleks paremat kohta, kui Maaülikooliga piirnevad rohealad ja messikeskus. Ajaraamistikku oli ka üsna lihtne valida, kevad on metsanduses aktiivne aeg ja juba aastaid koguneb Eesti metsasektor Maamessi ajal Tartus visioonikonverentsile, messile, vilistlaste kokkutulekule ja erinevatele metsanduslikele sündmustele. Metsanduslikest üritustest Tartus moodustub otsekui metsanädal, mille krooniks sel aastal suur rahvusvaheline võistlus” tõi Kelk välja erinevaid tegureid, mis panid Tartu kasuks otsustama.

Möödunud aasta sügisel külastas Eestit rahvusvaheline raiespordiliit ja tutvus võistlustingimuste ja planeeritava asukohaga. Eesti korraldusplaanidega jäädi rahule ja enim positiivset tagasisidet sai võistluste asukoht ja selle kompaktsus, lisaks südalinna lähedus ja hotellid. Vähem oluline polnud ka regiooni suurima maa- ja metsateemalise messi toimumine paralleelselt MMiga, mis suurendab pealtvaatajate arvu veelgi. Kuna tegemist on metsasektori ülese sündmusega, siis on see paljude organisatsioonide ja osapoolte suur ühistöö. Suurimad partnerid Eesti Metsaseltsile on Luua Metsanduskool, Eesti Maaülikool, RMK, KIK ja Tartu Näitused, muidugi ka Tartu võõrustaja linnana.  

Maamessi ühe osana on raievõistlusi korraldatud üle 20 aasta. Ka nüüdne MM on otseselt messiga seotud kuna langetamise võistlus ja meeskondlik teatevõistlus toimub Maamessi Showarenal. 19.-22. aprillil toimuva MMi võistluskeskus ja peaareen koos tehnilise poole ja võistlejate aladega asub Metsamaja parklas ja rohealadel. Võistluskeskuses toimub ka võistluste expo, kus sponsorid ja partnerid oma tooteid ja teenuseid esitlevad. Võistluste nimele kohaselt saavad pealtvaatajad loomulikult käe külge panna uusimale metsatehnikale ja osa saada tooteesitlustest.

Võistlustele on oodata ligi 300 võistlejat ja väliskülalist, kes Eestis veedetud nädala jooksul saavad lisaks võistlustel osalemisele tutvuda Eesti kultuuriloo ja metsandusega ning loomulikult ka tudengilinna meluga. “Raiespordi MMi oluliseks osaks on kohaliku kultuuri ja metsanduse tutvustamine. RMK viib võistlejad ja väliskülalised Kiidjärvele ja Taevaskoja radadele metsaekskursioonile. Külalised saavad tutvuda lodjakoja ja lodjaehitusega ning loomulikult minna ka lodjasõidule. Lisaks viivad ekskursioonid veel pikkade traditsioonidega mööblitööstusettevõttesse Tarmeko ja Greni koostootmisjaama. Muidugi ei saa üle ega ümber ERMist, linnamuuseumist ja A. Le. Coq’I õllemuuseumist” tutvustas külaliste programmijuht Eve Rebane vabaaja tegevusi.  

Kaugeimaks külaliseks Tartus toimuvale MMile on Jaapani koondis. Kõige lähemad külalised meie põhja- ja lõunanaabrid Soomest ja Lätist. Osalejaskond on kirju, aga nagu võistluste nimigi ütleb, siis võib eeldada, et peamiselt on esindatud just metsarikkaimad riigid, kus metsandus, kutseoskused ja erialavõistlused on traditsiooniks juba aastakümneid.

Võistluste avamine toimub 19. aprillil Tartu raekojaplatsil rongkäigu ja showga. Võistluste start antakse 20. aprilli hommikul Maamessi Showarenal ja Eesti Maaülikooli linnakus asuva võistluskeskuse peaareenil. Stardis näeme!

mida raiespordi vÕistlustel hinnatakse?

Võistlusalad on kohtunike terava pilgu all. Mõõdikuid tulemuse hindamiseks on mitmeid, iga sentimeeter ja sekund on oluline. Võistlusalad on tuletatud tähtsamatest saega metsatöödel tehtavatest operatsioonidest: täpne puulangetamine, kiire ja kvaliteetne laasimine, täpne ja ratsionaalne tüvede järkamine, sae hea hooldamine.

 

Lisaks toimub palju väiksemaid raiespordi võisitluseid ja üritusi

Raiespordi võistlejad ei jäta saagi pikalt kuuri seisma, vaid korraldavad aegajalt ise omavahelisi võistluseid, et täiustada oma tehnikat, kiirust ja vastupidavust. Kuigi mitteametlikut võistlused on võistlejate vahel ise kokku lepitud, siis ilma kohtuniku terava pilguta ei jää ükski võistlusala. Kui soovid näha ja olla osa sellistest võistlusest siis võta meiega e-kirja metsaselts@metsaselts.ee teel ühendust ja me anname täpsemad juhised kuidas ja kuhu tulla.

Kaaskorraldaja

Kuldsponsorid

Kontaktid

MTÜ Eesti Metsaselts

Toompuiestee 24, Tallinn

metsaselts@metsaselts.ee

Eesti raiespordi võistlusi aitab rahastada Keskkonnainvesteeringute Keskus ja korraldatakse koostöös Luua Metsanduskooliga. Võistlustel kasutatav puitmaterjal pärineb PEFC sertifitseeritud metsast.