Mida raievõistlustel hinnatakse?

Võistlusalad on kohtunike terava pilgu all. Mõõdikuid tulemuse hindamiseks on mitmeid, iga sentimeeter ja sekund on oluline. Võistlusalad on tuletatud tähtsamatest saega metsatöödel tehtavatest operatsioonidest: täpne puulangetamine, kiire ja kvaliteetne laasimine, täpne ja ratsionaalne tüvede järkamine, sae hea hooldamine.

Langetamine Ketivahetus Kombineeritud järkamine Täpsussaagimine Laasimine Meeskondlik teatevõistlus

Langetamine

Võistlejal tuleb võimalikult kiiresti saelt kett maha võtta, saeplaat ümber pöörata ning vahetuskett peale panna. Uuesti kokku monteerimisel tuleb saekett ja kinnitusmutrid hoolikalt pingutada, sest sama saega tuleb sooritada järgnevad võistlusalad. Võistlejal on eesmärgiks tabada puust 15 meetri kaugusele tema enda poolt määratud asukohta paigaldatud suunatikku. Edukaks soorituseks on oluline õige langetussuuna valik, tuule, võra kuju ja puu diameetri ning puu iseärasuste arvestamine. Tähtis on ka langetuslõigete korrektsus, pideriba reeglite kohased mõõdud ja kännu kõrgus. Kõike seda tuleb teha järgides õigeid töö- ja ohutustehnilisi võtteid. Võistlusala edukal sooritamisel on võimalik saada maksimaalselt 600 punkti, millest 400 langetustäpsuse eest ja 200 punkti kiiruse ja korrektsuse eest. Ülesande sooritamiseks on võistlejal aega maksimaalselt 5 minutit.

Ketivahetus

Võistleja peab kiiruse peale eemaldama saelt keti, pöörama ümber saeplaadi ja saele panema vahetusketi. Sae kokku monteerimisel tuleb saekett ja kinnitusmutrid hoolikalt pingutada, sest sama seadistusega tuleb sooritada kaks järgmist võistlusala. Ketivahetuse eest võivad parimad võistlejad saada üle 120 punkti. Karistuspunkte saab mutri või keti mahapillamise, saeplaadi pööramata jätmise, keti lohaka pingutuse või valesti paigaldamise eest ning ohutusnõuete rikkumise eest. Samuti saab karistuspunktid kui ketivahetuse käigus on tekkinud kätele mõni vigastus.

Kombineeritud järkamine

Võistleja ülesandeks on lõigata 3-8 cm paksune ketas kahe maapinna suhtes 7 kraadise nurga alla asetatud 35 cm läbimõõduga palgi otsast. Mõlemad kettad tuleb eraldada alt ja pealt lõikega nii, et mõlemad lõiked kohtuvad palgi külgedele tõmmatud 10 cm laiustes triipudes. Oluline on lõigete sooritamise kiirus, lõigete täpne kokkujuhtimine, ketaste paksus ja ohutusnormide järgimine. Selle võistlusala sooritamise eest on maksimaalselt saadud ligi 200 punkti.

Täpsussaagimine

Võitleja eesmärgiks lõigata 3-8 cm paksune ketas kahe maaslamava palgi otsast nii, et saag ei puudutaks palkide all maapinnaga tasa asetsevat saepuruga kaetud plaati. Plaati lõikamise korral on võistlustulemus selle palgi eest automaatselt null. Lõiked tuleb teha risti palgi pikkiteljega. Hinnatakse soorituse kiirust, lõigete korrektsust ja ohutusnormide järgimist. Ajapunktide arvestus toimub analoogselt kombineeritud järkamisega. Võistlusala eest on võimalik saada umbes 240 punkti sõltuvalt soorituse kiirusest.

Laasimine

Ümaraks treitud laasitavale tüvele on puuritud-löödud 30 kasepuust treitud 33 mm läbimõõduga tehisoksa. Oksa asetus on kõigile võistlejatele sama skeemi alusel. Laasimisel on ülesandeks võimalikult kiiresti lõigata tüvelt kõik oksad, vältides seejuures liiga pikkade oksatüügaste jätmist aga ka tüvele sisselõigete tegemist. Karistuspunkte võib saada lisaks normaja (30 sek) ületamisele ja laasimiskvaliteedi eksimustele ka tööohutusnõuete rikkumise eest. Laasimise eest on võimalik saada üle 440 punkti, millest 200 töö kvaliteedi eest ja ülejäänud soorituse kiiruse eest.

Meeskondlik teatevõistlus

Teatevõistluse meeskond koosneb neljast liikmest, kellel igaühel tuleb kiiruse peale sooritada omas vahetuses järkamislõiked kahelt verikaalselt ja kahelt horisontaalselt tüvelt. Lõikekohad on markeeritud 5 cm laiuste värvitud joontega. Ülesanne on lihtne, sooritada lõige markeeritud alas. Karistuspunkte antakse alast väljalõike tegemisel ning ohutustehniliste reeglite eiramise eest. Plusspunkte antakse juhul, kui võistleja on osav ja vertikaalsetel tüvedel lõike tegemisel jääb lõigatud klots tüve otsa ega kuku maha. 

Kaaskorraldaja

Kuldsponsorid

Kontaktid

MTÜ Eesti Metsaselts

Toompuiestee 24, Tallinn

metsaselts@metsaselts.ee

Eesti raiespordi võistlusi aitab rahastada Keskkonnainvesteeringute Keskus ja korraldatakse koostöös Luua Metsanduskooliga. Võistlustel kasutatav puitmaterjal pärineb PEFC sertifitseeritud metsast.